Sabetha Kids Wrestling Club: Young grapplers’ season is underway

 

Kody Johansen wrestles during the Osage City Tournament.

Submitted by Sabetha Kids Wrestling Club

The Sabetha Kids Wrestling Club SKWC season is underway, with 59 registered participants.

Following are club tournament results:

Osage City Christmas Classic

The Osage City Christmas Classic was held Dec. 3, 2017. SKWC had seven wrestlers and eight entries.

8U 61A

Cole Speer placed first and scored 16.50 team points.

Round 1: Speer won by technical fall (TF 16-1).

Round 2: Speer won by fall (Fall 0:00).

Round 3: Speer won by major decision (Maj 13-0).

Round 4: Speer won by fall (Fall 0:00).

10U 61

Speer placed second and scored 22.00 team points.

Round 1: Speer won by fall (Fall 0:00).

Round 2: Speer won by fall (Fall 0:00).

Round 3: Speer won by fall (Fall 0:00).

Round 4: Speer won by fall  (Fall 0:00).

Round 5: Speer lost by fall (Fall 0:00).

Round 6: Speer received a bye (Bye).

Round 7: Speer won by fall (Fall 0:00).

10U 64

Andre Dalinghaus placed second and scored 20.00 team points.

Round 1: A. Dalinghaus lost by decision (Dec 0-2).

Round 2: A. Dalinghaus won by fall (Fall 0:00).

Round 3: A. Dalinghaus won by fall (Fall 1:43).

Round 4: A. Dalinghaus won by fall (Fall 0:22).

Round 5: A. Dalinghaus won by fall (Fall 0:00).

10U 73-76

Austin Johansen placed first and scored 23.00 team points.

Round 1: A. Johansen lost by decision (Dec 4-6).

Round 2: A. Johansen won by major decision (Maj 17-8).

Round 3: A. Johansen won by fall (Fall 0:00).

Round 4: A. Johansen  won by fall (Fall 0:00).

Round 5: A. Johansen won by fall (Fall 0:00).

10U 79-85

Skyler Hayes placed third and scored 13.00 team points.

Round 1: S. Hayes won by decision (Dec 9-5).

Round 2: S. Hayes won by fall (Fall 0:00).

Round 3: S. Hayes won by fall (Fall 0:00).

Round 4: S. Hayes lost by major decision (Maj 0-13).

Round 5: S. Hayes lost by fall (Fall 0:00).

12U 120-130

Kody Johansen placed first and scored 20.00 team points.

Round 1: K. Johansen won by fall (Fall 0:00).

Round 2: K. Johansen won by fall (Fall 0:00).

Round 3: K. Johansen won by fall (Fall 0:00).

14U 119-127

Tyler Davis placed first and scored 3.00 team points.

Round 1: Davis won by decision (Dec 8-6).

Round 2: Davis won by major decision (Maj 9-0).

Gene White Memorial-Emporia

The Gene White Memorial tournament was held in Emporia on Dec. 10, 2017. Four SKWC wrestlers competed.

8 and U 61

Speer placed first and scored 22.50 team points.

Quarterfinal: Speer won by tech fall (TF 25-9).

Semifinal: Speer won by fall (Fall 0:39).

First Place Match: Speer won by major decision (Maj 13-1).

10 and U 76A

A. Johansen placed fifth and scored 5.00 team points.

Round 1: A. Johansen won by decision (Dec 4-3).

Round 2: A. Johansen lost by major decision (Maj 0-10).

Round 3: A. Johansen lost by fall (Fall 3:00).

Round 4: A. Johansen lost by tech fall(TF 18-0).

Round 5: A. Johansen lost by decision (Dec 1-0).

12 and U 120/124

K. Johansen placed first and scored 18.00 team points.

Round 1: K. Johansen won by fall (Fall 1:48).

Round 2: K. Johansen won by decision (Dec 4-2).

Round 3: K. Johansen won by fall (Fall 2:53).

14 and U 155/165

Tre Green placed first and scored 19.00 team points.

Round 1: Green won by major decision (Maj 13-4).

Round 2: Green won by fall (Fall 0:10).

Round 3: Green won by fall (Fall 0:55).

Jr. Wildcats Open/Novice/Girls

The Junior Wildcats Open/Novice/Girls tournament was held Dec. 16, 2017. Five SKWC wrestlers competed.

10U 60-68

A. Dalinghaus placed first.

Round 1: A. Dalinghaus won by decision (Dec 6-2).

Round 2: A. Dalinghaus won by fall (Fall 0:00).

Round 3: A. Dalinghaus won by fall (Fall 0:00).

8U 53-60

Kiarah Dalinghaus placed second.

Round 2: K. Dalinghaus lost by decision (Dec 6-2).

Round 3: K. Dalinghaus won by fall (Fall 0:00).

6U 62-68

Ricky Hayes placed third.

Round 1: R. Hayes lost by fall (Fall 0:00).

Round 2: R. Hayes lost by fall (Fall 0:00).

Round 3: R. Hayes won by fall (Fall 0:00).

10U 70-84

S. Hayes placed first.

Round 1: S. Hayes won by fall (Fall 0:15).

Round 2: S. Hayes won by decision (Dec 5-2).

Round 3: S. Hayes won by major decision (Maj 9-0).

12U 123-139

Brayden Meredith placed first.

Round 2: Meredith won by fall (Fall 0:00).

Round 3: Meredith won by forfeit (FF).

Paola Open Results

The Paola Open was held Dec. 16, 2017. One SKWC wrestler participated.

8 Under 61A

Speer placed first and scored 24.00 team points.

Quarterfinal: Speer won by major decision (Maj 10-2).

Semifinal: Speer won by fall (Fall 1:34).

First Place Match: Speer won by major decision (Maj 10-2).

Rossville Holiday Classic

The Rossville Holiday Classic was held Dec. 30, 2017. Twenty-two SKWC wrestlers competed.

14 and Under 165-175

Greene placed first and scored 6.00 team points.

Round 1: Greene won by fall (Fall 1:06).

Round 2: Greene won by fall (Fall 3:35).

14 and Under 205

Jared Kruse placed first and scored 9.00 team points.

Round 2: Kruse won by fall (Fall 0:13).

Round 3: Kruse won by fall (Fall 2:08).

12 and Under 79-82

Cullen Wikle placed second and scored 12.00 team points.

Round 1: Wikle lost by fall(Fall 0:48).

Round 2: Wikle won by fall (Fall 0:16).

Round 3: Wikle won by fall (Fall 2:39).

Round 5: Wikle won by fall (Fall 0:22).

12 and Under 120

K. Johansen placed second and scored 17.00 team points.

Quarterfinal: K. Johansen won by tech fall (TF 16-0).

Semifinal: K. Johansen won by tech fall (TF 15-0).

First Place Match: K. Johansen lost by fall(Fall 2:02).

10 and Under 64

A. Dalinghaus placed first and scored 17.00 team points.

Round 1: A. Dalinghaus won by fall (Fall 2:19).

Round 2: A. Dalinghaus won by fall (Fall 1:52).

Round 3: A. Dalinghaus won by major decision (Maj 9-1).

Round 5: A. Dalinghaus won by fall (Fall 0:26).

10 and Under 76

A. Johansen placed third and scored 15.50 team points.

Quarterfinal: A. Johansen won by fall (Fall 2:00).

Semifinal: A. Johansen lost by fall (Fall 1:16).

Consolation Semi: A. Johansen won by tech fall (TF 15-0).

Third Place Match: Austin Johansen won by fall (Fall 2:47).

10 and Under 79

Nakita Lawrence placed second and scored 18.00 team points.

Quarterfinal: N. Lawrence won by fall (Fall 0:56).

Semifinal: N. Lawrence won by fall (Fall 0:39).

First Place Match: N. Lawrence lost by major decision (Maj 0-10).

10 and Under 150

Spencer Lockhart placed third and scored 5.00 team points.

Round 1: S. Lockhart won by decision (Dec 3-1).

Round 3: S. Lockhart won by fall (Fall 1:39).

Round 4: S. Lockhart lost by decision (Dec 3-5).

Round 5: S. Lockhart lost by fall (Fall 2:51).

8 and Under 61

Speer placed first and scored 22.50 team points.

Quarterfinal: Speer won by major decision (Maj 8-0).

Semifinal: Speer won by tech fall (TF 15-0).

First Place Match: Speer won by fall (Fall 2:26).

8 and Under 82-85

Zachary Wren placed fourth and scored 4.00 team points.

Round 1: Wren lost by fall (Fall 0:17).

Round 2: Wren lost by fall (Fall 0:12).

Round 3: Wren lost by fall (Fall 0:34).

8 and Under 88-94

Colton Delome placed third and scored 9.00 team points.

Round 1: Delome lost by fall (Fall 0:36).

Round 2: Delome lost by major decision (Maj 0-8).

Round 3: Delome won by fall (Fall 0:19).

8 and Under 130-140

Marc Coelho placed second and scored 0.00 team points.

Round 1: M. Coelho lost by fall (Fall 0:26).

Round 2: M. Coelho lost by fall (Fall 0:38).

6 and Under 46A

Aaron Coelho placed fourth and scored 4.00 team points.

Round 1: A. Coelho lost by decision (Dec 4-11).

Round 2: A. Coelho lost by fall (Fall 0:31).

Round 3: A. Coelho lost by fall (Fall 0:58).

6 and Under 49B

Connor Wedel placed first and scored 23.00 team points.

Quarterfinal: Wedel won by fall (Fall 1:36).

Semifinal: Wedel won by major decision (Maj 12-4).

First Place Match: Wedel won by fall  (Fall 3:00).

Kiarah Dalinghaus and Andre Dalinghaus show their medals following the Osage City Tournament.
Conner Wedel shows his medal following the Rossville Tournament.
Colton Delome shows his medal following the Rossville Tournament.

The Sabetha Herald1825 Posts

The Sabetha Herald has been serving Sabetha since 1876.

0 Comments

What Are Your Thoughts?

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password